Dlaczego warto wynająć toalety przenośne na imprezy plenerowe?

toaleta na imprezy plenerowe

Imprezy plenerowe to forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Bez względu na charakter eventu i jego miejsce na organizatorze spoczywa obowiązek zapewnienia uczestnikom odpowiedniego zaplecza sanitarnego. Dlaczego warto wypożyczyć toalety przenośne na imprezy plenerowe?

Jakie są rodzaje imprez plenerowych?

Imprezy na świeżym powietrzu mogą przybrać formę: festynu rodzinnego, imprezy integracyjnej, pikniku rodzinnego, wydarzenia tematycznego czy eventu firmowego. Wymienione wydarzenia mogą być kierowane do różnych grup ludzi, zróżnicowanych pod względem wieku czy wykonywanego zawodu. To sprawdzony sposób na integrację pracowników tej samej firmy, uczniów z jednego rocznika, a także innych grup społecznych. Przemyślany plan wydarzenia pozwala na odpoczynek i nawiązywanie przyjaznych relacji międzyludzkich. Przystępując do organizowania eventu w plenerze, należy zwrócić uwagę na dobór scenografii oraz atrakcji, które powinny być spójne z tematem przewodnim i celem strategicznym, jaki organizator chce osiągnąć. Należy zadbać również o zorganizowanie odpowiedniego zaplecza higieniczno-sanitarnego.

Czy impreza plenerowa jest imprezą masową?

Chcąc zapewnić uczestnikom imprezy plenerowej dostęp do bezpiecznych i zgodnych z wymogami krajowymi sanitariatów organizator musi przede wszystkim sprawdzić, czy dane przedsięwzięcie zalicza się do tzw. imprezy masowej.

W myśl przepisów, zawartych w Ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, impreza masowa jest wydarzeniem, w którym bierze udział minimum:

 • 200 osób – liczba uczestników wydarzenia sportowego, mającego status imprezy podwyższonego ryzyka lub 300 osób w przypadku eventu odbywającego się w zamkniętych obiektach sportowych typu hale, areny etc.;
 • 500 osób – liczba uczestników wydarzenia o charakterze artystyczno-rozrywkowym, które odbywa się w obiektach takich jak hala sportowa;
 • 1000 osób – liczba uczestników imprezy masowej odbywającej się w przestrzeni otwartej;
 • 1000 osób – liczba uczestników imprezy masowej, odbywającej się na stadionie, a więc obiekcie niezaliczanym do budynków.

Impreza masowa to wydarzenie o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub sportowym, organizowane dla szerokiej publiczności, zarówno w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej tj. hale, sale koncertowe, areny.

Ile zapewnić toalet mobilnych podczas imprez plenerowych?

To, ile toalet mobilnych powinno być zapewnionych dla uczestników imprez plenerowych, jest zapisane zarówno we wspomnianej ustawie, jak i w postanowieniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Na organizatorze spoczywa obowiązek podania szacunkowej liczby sanitariatów, uwzględniając przy tym wytyczne prawne, spodziewaną frekwencję i czas trwania eventu.

Zapewniając zaplecze sanitarne, należy także określić usytuowanie toalet – powinny być one rozmieszczone w taki sposób, by zapewniać swobodny dostęp do sanitariatu wszystkim uczestnikom wydarzenia.

Jeśli na imprezie masowej deklarujemy obecność do 1000 osób, na każde 250 osób powinna przypadać jedna toaleta. Gdy liczba uczestników przekracza 1000 osób, ale jest mniejsza niż 10 000 osób, w celu obliczenia liczby sanitariatów należy zsumować ilorazy liczby uczestników podzielonych przez 250 osób oraz 750 osób. W przypadku dużych eventów o frekwencji przekraczającej 10 000 osób postępujemy podobnie: sumujemy ilorazy liczby uczestników podzielonych kolejno przez 250 osób, 750 osób oraz 1000 osób. Jeśli na wydarzeniu będzie dostępny alkohol, deklarowaną liczbę kabin WC należy zwiększyć nawet o 50%.

Jak wybrać sanitariaty przenośne na imprezy plenerowe?

Szukając odpowiednich sanitariatów przenośnych na imprezy plenerowe, warto zwrócić uwagę zarówno na ich budowę, jak i możliwość doposażenia ich w dodatkowe akcesoria, zwiększające komfort korzystania z toalet. Projektując zaplecze sanitarne, warto skorzystać z usług firm oferujących ekotoalety przenośne, które są w całości przyjazne dla środowiska. Są one skonstruowane z nowoczesnych materiałów zapewniających bezpieczeństwo użytkownikom i osobom przebywającym w pobliżu przenośnego WC. Do ich serwisu używane są wyłącznie ekologiczne, biodegradowalne środki chemiczne. Stosowane płyny czyszczące i dezynfekujące pozwalają utrzymać odpowiedni poziom higieny pomiędzy kolejnymi czynnościami serwisowymi, spełniając przy tym wszelkie normy Państwowego Zakładu Higieny.

Kompletując wyposażenie toalet mobilnych, warto zwrócić uwagę na obecność:

 • pisuaru;
 • haczyków na ubrania;
 • podajników na papier toaletowy, ręczniki papierowe, podkłady higieniczne;
 • umywalki;
 • kosz na śmieci;
 • dozowników mydła i środków dezynfekujących;
 • lusterka;
 • systemu poboru opłat;
 • wskaźnika dostępności.

Dlaczego warto wynająć toalety przenośne na imprezy plenerowe?

Wypożyczenie toalet przenośnych na imprezy plenerowe pozwala dopasować liczbę sanitariatów do szacowanej liczby uczestników wydarzenia. Dzięki dostępności kilku wariantów standardowego wyposażenia kabin oraz możliwości dobrania szeregu praktycznych akcesoriów higienicznych możemy dostosować kabiny do oczekiwań uczestników imprezy. Mobilność, funkcjonalność, jak również solidna – odporna na warunki atmosferyczne konstrukcja przenośnych toalet sprawia, że bez względu na porę roku czy miejsce organizacji imprezy plenerowej zapewnią one godne warunki sanitarne – spełniające wszystkie wymogi sanepidu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.