Jesteś właścicielem działki bez dostępu do węzła kanalizacyjnego? To nie problemem – aby móc spędzać tam więcej czasu, możesz zdecydować się na umieszczenie na nieruchomości WC przenośnego. Mimo że takie rozwiązanie kojarzy się przede wszystkim z eventami, placami robót, to doskonale sprawdza się również na działkach rekreacyjnych. Dowiedz się więcej o przenośnych toaletach i tym, dlaczego sprawdzają się w prywatnych ogrodach.
Przenośne WC na działkę – w jakiej sytuacji się sprawdzi?
Nowoczesne, przenośne toalety są wygodne, bogato wyposażone i przystosowane do potrzeb użytkowników. Takie WC to dobry wybór, jeżeli:
- zaczynasz budowę lub modernizację działki i dopiero w przyszłości zostanie ona przyłączona do sieci kanalizacyjnej – w takiej sytuacji, jeżeli mimo tego nie chcesz odmawiać sobie przyjemności ze spędzania czasu w swoim ogródku, pomyśl o przenośnej ubikacji;
- tylko okazjonalnie odwiedzasz działkę, kilka razy do roku urządzasz tam grilla, spotkanie oraz ognisko – dlatego nie chcesz inwestować ani w przyłączenie ogrodu do kanalizy, ani wykończenie pomieszczenia przeznaczonego na toaletę;
- nie ma technicznej możliwości, aby działka została przyłączona do sieci kanalizacyjnej.
Przenośne WC to czasami jedyne, a niekiedy jedno z wielu rozwiązań. W każdej z tych sytuacji nie należy obawiać się ustawienia przenośnej toalety w ogrodzie i warto wziąć taką opcję pod uwagę.
Dlaczego warto inwestować w wynajem przenośnej toalety na działkę?
Takiego WC nie musisz kupować – masz możliwość jego wynajęcia. Rozwiązanie to docenisz ze względu na:
- zapewniamy komfort sanitarny
Wynajmowane toalety są nie tylko dostarczane na działkę, ale też fachowo serwisowane. Do ich oczyszczania wykorzystuje się specjalne środki chemiczne – skutecznie czyszczące i dezynfekujące zarówno zbiornik na nieczystości, jak i samą kabinę.
W przenośnej toalecie znajduje się też nie tylko sedes i pisuar, ale również podajnik na papier toaletowy i haczyk na ubrania. Dzięki temu, nawet jeśli działka nie jest podłączona do kanalizacji, możesz komfortowo korzystać z WC;
- przystępną cenę
Wykończenie łazienki tuż po kupieniu działki mogłoby poważnie nadszarpnąć budżet. Dlatego, jeżeli chcesz odsunąć tę inwestycję w czasie, możesz zdecydować się na wynajem WC. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej przyjazne dla portfela.
Wygoda zapewniana przez przenośne WC
Utarło się przekonanie, że mobilne toalety nie są w stanie zapewnić komfortu użytkownikom. Jednak korzystając z nowoczesnych WC tego typu, szybko przekonasz się, że nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Takie ubikacje przenośne:
- są możliwie najbardziej przestronne, ich metraż nie ogranicza ruchów, dlatego można z nich swobodnie i wygodnie korzystać;
- zapewniają prywatność – montuje się w nich specjalne mechanizmy, za pomocą których można zamknąć ich drzwi od wewnątrz;
- mogą znaleźć się w niemal dowolnym miejscu w ogrodzie – wystarczy, że będą umieszczone na utwardzonym gruncie. Dzięki temu wybierzesz dogodne miejsce na WC – może znajdować się ono za domem lub z tyłu ogrodu.
Serwis przenośnych WC na działkę – na czym polega?
Korzystając z oferty firmy zajmującej się wynajmem przenośnych sanitariatów, możesz liczyć na pełen serwis WC. Dzięki temu nie musisz zajmować się dezynfekcją toalety ani jej opróżnianiem. Cena takiej usługi jest ujęta w kosztach wynajmu toalety.
Fachowy serwis WC to także gwarancja utrzymania takiej kabiny w jak najlepszym stanie i higienicznej czystości. Tym samym, korzystając z toalety na działce, masz jeszcze większe poczucie komfortu sanitarnego.
Ubikacja na działkę – jak wygląda jej serwis?
Serwis przenośnego WC polega nie tylko na opróżnieniu znajdującego się w nim zbiornika z nieczystości – to dopiero początek całej procedury. Fachowcy zajmują się również:
- dokładnym myciem całej kabiny, wszystkich znajdujących się w niej elementów, a także jej dezynfekcją;
- zalaniem toalety płynem zapachowo-neutralizującym;
- usunięciem drobnych usterek, które mogą pojawić się na skutek normalnej eksploatacji przenośnego WC;
- uzupełnieniem papieru toaletowego.
Dopiero potem można uznać, że kabina jest nie tylko czysta, ale też odkażona i przygotowana na kolejne dni jej użytkowania.
Co ile dni powinna być serwisowana toaleta przenośna na działkę?
To, jak często będzie trzeba serwisować WC, zależy przede wszystkim od tego, ile osób będzie z niego korzystać. Dlatego w przypadku prywatnych działek łatwo oszacować częstotliwość kompleksowej dezynfekcji kabin. Przyjmuje się, że jeżeli użytkownikami przenośnego sanitariatu są maksymalnie:
- 3 osoby, to serwis powinien odbywać się raz w miesiącu – co 28 dni;
- 8 osób, to fachowcy dezynfekują kabinę 2 razy w miesiącu – co 14 dni;
Natomiast jeżeli z WC będzie korzystać więcej niż 8 osób, to serwis wykonuje się czterokrotnie w ciągu miesiąca – co 7 dni.
Na co zwrócić uwagę, wybierając przenośną toaletę na działkę?
Cena to niejedyny wyznacznik, który powinien zadecydować o tym, czy zdecydujesz się na wynajem danego WC. Pamiętaj, że taka kabina będzie dłużej stała w twoim ogrodzie, będziesz często z niej korzystać, dlatego zwróć uwagę na jakość materiałów, z jakich jest wyprodukowana oraz na jej estetykę. Przyjrzy się również temu, w jaki sposób została zaprojektowana i czy jest funkcjonalna. Dowiedz się także, jak wygląda serwis toalety i jakie środki są podczas niego wykorzystywane.
Funkcjonalny projekt przenośnej toalety na działkę
Taka kabina do ogrodu powinna mieć efektywną wentylację. Doskonale, jeżeli otwory zapewniającej cyrkulację powietrza znajdują się zarówno w podłodze, jak i w ścianach. Zapobiega to unoszeniu się nieprzyjemnych zapachów wewnątrz kabiny.
Warto także, aby podłoga w toalecie miała delikatnie kopułowaty kształt, a górna powierzchnia zbiornika była pochylona ku przodowi. Dzięki temu nie ma możliwości, aby w kabinie pojawiły się kałuże.
Materiały, z jakich jest wykonana ubikacja na działkę
Postaraj się wybrać kabinę, która jest stworzona z wytrzymałego tworzywa. Do wykonania takiego przenośnego WC świetnie nadaje się polietylen – zwłaszcza materiał o dużej gęstości. Toaleta jest też tym solidniejsza, im z mniejszej liczby elementów jest zbudowana. Takie konstrukcje są niezawodne, odporne na uszkodzenia czy pęknięcia. Tym samym nie wymagają one częstych prac konserwacyjnych.
Rodzaj środków czystości wykorzystywanych podczas serwisowania
Preparaty stosowane przez serwisantów służą do starannej, bardzo skutecznej dezynfekcji kabiny – pozwalają na pozbycie się brudu i groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Mimo tego muszą być one całkowicie bezpieczne dla człowieka.
Dlatego, zanim wynajmiesz toaletę, dowiedz się, czy do jej serwisowania są wykorzystywane przyjazne dla przyrody i użytkowników środki chemiczne. Powinny to być również specyfiki ze stosownymi atestami i niezawierające alergenów.
WC na działkę ROD a przepisy – na to musisz zwrócić uwagę
Wydawać się może, że przenośna toaleta na działce bez szamba i bez dostępu do kanalizy to doskonałe i uniwersalne rozwiązanie. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą z niego skorzystać.
Właściciele ogródków działkowych muszą stosować się do odrębnych przepisów w tym zakresie. Regulamin ROD zabrania stawiania na terenie działek toalet wolnostojących – mogą znajdować się tam tylko zbiorniki na nieczystości ciekłe, czyli szamba. Wyklucza to również możliwość ustawienia tam przenośnego WC.
Jeżeli na nieruchomości nie ma ani toalety, ani nie jest ona podłączona do kanalizy, nie trzeba załamywać rąk. Problem ten rozwiązują przenośne ubikacje na działkę, które są wygodne, nowoczesne, a przy tym regularnie serwisowane przez fachowców.