Higiena na imprezie – praktyczne porady dotyczące używania pryszniców i umywalek przenośnych

higiena na imprezie masowej

Zaplecze higieniczno-sanitarne musi być zapewnione na każdej imprezie bez względu na jej charakter i spodziewaną liczbę uczestników. Minimalna liczba toalet, umywalek i pryszniców przenośnych zależy od tego, czy event jest zaliczany do tzw. imprez masowych, czy nie. O czym trzeba pamiętać, ustalając warunki ich wynajmu?

Czy każda impreza plenerowa jest imprezą masową?

By dane wydarzenie można było określać imprezą masową, musi być spełnionych kilka warunków opisanych szczegółowo w ustawie z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. Po pierwsze powinno mieć ono charakter artystyczny, rozrywkowy, bądź być przeprowadzone jako publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego dla szerokiej publiczności. Po drugie event z założenia powinien odbywać się na stadionie, w hali sportowej, centrum kongresowym czy innym dużym obiekcie, w tym na otwartej przestrzeni, na wydzielonym i odpowiednio oznaczonym terenie. Ważne jest, aby liczba udostępnionych miejsc wynosiła nie mniej niż 1000, a w przypadku hal sportowych i sal koncertowych minimum 500.

Ile toalet i pryszniców powinno być udostępnionych na imprezie?

Liczbę sanitariatów i natrysków ustala się na podstawie szacowanej liczby odbiorców wydarzenia. Jeśli nie mogą być one podłączone do kanalizacji, dopuszcza się zastosowanie toalet, umywalek i pryszniców przenośnych na imprezy zaopatrzonych w szczelne, bezodpływowe zbiorniki na wodę oraz fekalia.

W trakcie imprez plenerowych należy zapewnić:

  • 1 toaletę na 100 osób;
  • na imprezach masowych od 1000 do 10 000 osób – 1 kabinę na 250 osób oraz 1 dodatkową kabinę na 750 osób. Liczba toalet jest sumą otrzymanych ilorazów np.: w przypadku spodziewanych 10 000 uczestników należy zapewnić 54 toalety;
  • powyżej 10 000 osób: 1 kabina na 250 osób, 1 dodatkową kabinę na 750 osób oraz 1 dodatkową kabinę na 1000 osób. Suma ilorazów da liczbę sanitariatów, jaka powinna być zapewniona na danym wydarzeniu;
  • gdy dodatkowo w trakcie wydarzenia jest sprzedawany alkohol, liczbę kabin należy zwiększyć nawet o 50%.

Ważne jest, by zapewnić uczestnikom dostęp do umywalki – minimum 1 na 3 toalety. Gdy event jest kilkudniowy, w gestii organizatora leży zagwarantowanie dostępu do umywalni (1 na 33 osoby) i natrysków prysznicowych (1 na 100 osób). W przypadku imprez masowych dodatkowo muszą być udostępnione toalety dla niepełnosprawnych.

Jakie wyposażenie powinny mieć umywalki i prysznice przenośne na imprezach?

Wybierając umywalki i prysznice mobilne na imprezy, zawsze trzeba kierować się wygodą i potrzebami uczestników wydarzenia. Odpowiednie zaplecze sanitarne ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa osób biorących udział w evencie. Na rynku istnieje kilka wariantów kabin przenośnych. W wyposażeniu podstawowym znajduje się zwykle dozownik na mydło oraz podajnik ręczników jednorazowych. Dodatkowo można je doposażyć w kosze na śmieci, dozowniki do dezynfekcji oraz wieszaki na ubrania. To jakie akcesoria powinny być zamontowane w umywalkach i prysznicach przenośnych na imprezy, zależy od miejsca ich użytkowania oraz czasu wynajmu. W zależności od potrzeb umywalnie i natryski mają różnej wielkości zbiorniki na wodę czystą i brudną, co czyni je całkowicie niezależnymi od sieci wodno-kanalizacyjnej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, poszukując odpowiednich umywalek i pryszniców przenośnych na imprezy?

Umywalki i prysznice przenośne powinny być czyste, zadbane i wykonane z atestowanych materiałów. Niezwykle ważna jest także ich trwałość. Chodzi tu o odporność zarówno na działanie środków myjących, preparatów czyszczących i dezynfekujących, jak i na uszkodzenia mechaniczne. W tym celu sprawdzi się idealnie polietylen o dużej gęstości, charakteryzujący się dużą wytrzymałością na pęknięcia, uderzenia oraz inne szkody, które mogą powstać wskutek niewłaściwego użytkowania.

W godnych polecenia umywalkach i prysznicach przenośnych konstrukcja pomieszczenia mobilnego jest zaprojektowana w sposób ułatwiający ich szybkie czyszczenie i serwisowanie. Dzięki nachylonej do przodu górnej powierzchni zbiornika i lekko kopułowym, gładkim kształcie dna z głębokim odpływem – nawet podczas intensywnego użytkowania nie ma ryzyka tworzenia się kałuż.

Jak często trzeba serwisować umywalki i prysznice przenośnie na imprezy?

Zapewnienie odpowiedniego zaplecza higieniczno-sanitarnego to trudny temat. Równie ważne, jak odpowiedni dobór pomieszczeń sanitarnych jest dbanie o ich serwis w trakcie eventu.

Przy dużym natężeniu ruchu czynności higieniczne należy przeprowadzać codziennie. Jeśli uczestników jest stosunkowo mało, mycie natrysków i umywalni może odbywać się np. raz w tygodniu. Każdorazowo należy też pamiętać o opróżnieniu zbiornika z nieczystościami oraz uzupełnieniu wszystkich niezbędnych środków sanitarnych. Niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób i infekcji. Z tego powodu organizatorzy imprez muszą szczególnie dbać o wyposażenie i czystość zaplecza sanitarnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.