Organizacja imprezy masowej to ogromne wyzwanie logistyczne – uczestnikom należy zapewnić odpowiednie warunki, także jeżeli chodzi o zaplecze sanitarne. Liczba toalet nie zależy tylko od samego organizatora. To, ile musi być ich w miejscu, w którym odbywa się impreza, szczegółowo określają przepisy. Dowiedz się więcej na temat zaplecza sanitarnego na eventach masowych!
Impreza masowa – pojęcieTo, czym jest impreza masowa, określa ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. To wydarzenia artystyczne, sportowe lub rozrywkowe, które mogą odbywać się zarówno w budynkach, jak i w plenerze. Aby dany event był zakwalifikowany jako impreza masowa, musi w nim brać udział odpowiednia liczba uczestników. I tak:
- w przypadku wydarzeń organizowanych w budynkach musi być ich przynajmniej 300;
- plenerowym eventem masowym będzie impreza, w której bierze udział przynajmniej 1000 osób.
By takie wydarzenie mogło dojść do skutku, konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie jego organizacji we właściwym urzędzie gminy. Oprócz tego decyzję o tym, czy impreza masowa może się odbyć w danym miejscu, wydają służby bezpieczeństwa (policja, straż pożarna), a także inspektorat sanitarny. To właśnie ten ostatni podmiot zwraca uwagę również na zaplecze sanitarne takiego eventu.
Zaplecze sanitarne imprezy masowej – co to takiego?
Przez zaplecze sanitarne imprezy masowej należy rozumieć przede wszystkim toalety dostępne na terenie obiektu, w którym organizowane jest wydarzenie. Jeżeli jednak w danym miejscu nie znajdują się tradycyjne kabiny ustępowe, organizator eventu może zdecydować się na alternatywne rozwiązania. Są nimi kontenery sanitarne i przenośne kabiny WC.
W nowoczesnych, montowanych przy okazji imprez tego typu kabinach znajdują się nie tylko sedesy. Są one wyposażone w pisuary, podajniki na papier toaletowy i wieszaki na ubrania. Wykonuje się je również tak, aby mimo intensywnej eksploatacji w czasie wydarzenia, ich stan pozostał bez zarzutu i by można było łatwo utrzymać w nich czystość.
Liczba toalet na osobę – od czego zależy?
O tym, ile przenośnych toalet, kontenerów sanitarnych musi znaleźć się terenie obiektu w przypadku organizacji konkretnej imprezy, decyduje zawsze Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Wystawia ona odpowiednie zalecenia tuż po zgłoszeniu do niej faktu organizacji eventu.
Istnieją jednak ogólne normy i zalecenia dotyczące toalet na imprezach masowych, dlatego można przewidzieć, jaka będzie decyzja sanepidu w tej sprawie. Należy przy tym pamiętać, że organ ten może zadecydować o ich większej lub mniejszej liczbie. Dlatego zdarza się, że w stosunku do imprez, w których bierze udział tyle samo uczestników, są wydawane różne decyzje.
Liczba toalet na osobę – warunki techniczne
Zgodnie z normami na imprezie masowej powinny znajdować się:
- jedna toaleta na 250osób – w przypadku eventów do 1000 osób;
- jedna toaleta na 250 osób i jedna toaleta na 750 osób – jest to wymagane na imprezach, w których udział bierze więcej niż 1000 osób, ale maksymalnie 10 000 uczestników;
- jedna toaleta na 250 osób, jedna toaleta na 750 osób oraz jedna toaleta na 1000 osób – jest to konieczne w przypadku wydarzeń masowych, w których uczestniczy więcej niż 10 000 osób.
Oznacza to, że organizując event na 1000 osób, należy zapewnić 4, a na 10 000 uczestników 54 toalety.
Jakie elementy składają się na zaplecze sanitarne?
Zaplecze sanitarne eventu można stworzyć z przenośnych kabin WC – jest to konieczne zwłaszcza w przypadku imprez plenerowych, gdzie nie ma dostępu do stacjonarnych toalet.
Takie konstrukcje są wyposażone nie tylko w sedes i/lub pisuar. Z myślą o komforcie i możliwości zapewnienie higieny montuje się w nich również podajnik na papier toaletowy czy haczyk, na którym można powiesić torebkę czy ubranie. Oprócz tego wymaga się, aby przenośne kabiny spełniały określone standardy.
Jakie wymogi musi spełniać zaplecze sanitarne?
Podczas organizacji zaplecza sanitarnego należy zwrócić uwagę zarówno na miejsce, w którym będzie się ono znajdowało, jak i wykonanie samych kabin. W związku z tym:
- przenośne toalety można ustawiać wyłącznie na stabilnym gruncie – jeżeli podłoże w danym miejscu jest nierówne, piaszczyste, konieczny może okazać się montaż specjalnych platform;
- mobilne kabiny powinny być ze względów bezpieczeństwa wyposażone w matę antypoślizgową;
- w toaletach na imprezy plenerowe należy zapewnić korzystającym z nich osobom dyskrecję – dlatego w przenośnych kabinach muszą znajdować się mechanizmy umożliwiające blokadę drzwi od wewnątrz.
Mobilne sanitariaty powinny mieć również system wentylacji. Przepisy wymagają też, aby w przypadku organizacji imprez masowych co najmniej jedna kabina była przystosowana do osób niepełnosprawnych. Musi ona mieć specjalne udogodnienia – relingi i podjazd.
Jak zapewnić odpowiednie zaplecze sanitarne na imprezie masowej?
Organizując tak duży event w miejscu, w którym nie ma stacjonarnych toalet, jedynym rozwiązaniem jest wynajem przenośnych sanitariatów. W ten sposób można łatwo spełnić wymogi sanitarne narzucane przez sanepid, a jednocześnie zapewnić odpowiednie warunki uczestnikom imprezy.
Usługa wynajmu toalet obejmuje ich dostarczenie na miejsce wydarzenia, odebranie, a także serwis. Między innymi dlatego jest to tak wygodna opcja dla organizatorów imprez.
Czym powinno wyróżniać się dobre zaplecze sanitarne na imprezie masowej?
Toalety przenośne na imprezy powinny:
- być wygodne dla użytkowników, czyli odpowiednio duże, ergonomicznie zaprojektowane;
- być wykonane z wytrzymałych materiałów i łatwe w utrzymaniu w czystości – jest to szczególnie ważne w przypadku eventów masowych, w których biorą udział tysiące osób;
- mieć kompleksowe wyposażenie, a w tym podajnik na papier i pisuar;
- być przyjazne środowisku i bezpieczne dla użytkowników, jeżeli chodzi o środki chemiczne wykorzystywane do utrzymania ich w czystości.
Zaplecze sanitarne imprezy masowej – o tym musisz pamiętać
Kwestia liczby toalet na imprezie masowej jest regulowana przez przepisy, jednak o tym, ile ich będzie, zawsze ostatecznie decyduje sanepid. Należy ściśle stosować się do jego zaleceń odnośnie zaplecza sanitarnego, gdyż ma on prawo przeprowadzić pod tym kątem kontrolę podczas eventu. W przypadku, kiedy liczba sanitariatów będzie zbyt mała lub nie będę one spełniać standardów, sanepid może zadecydować o przerwaniu imprezy.
Ważne jest także, aby starannie dbać o serwis toalet w czasie eventu, ich utrzymanie w czystości. Oprócz tego wynajmując mobilne kabiny, warto zwrócić uwagę na ich wykonanie pod kątem bezpieczeństwa, wygody użytkowników i ich kompleksowego wyposażenia.